Tým českých vědců spolu s dalšími „geopartnery“ z celého světa získal prestižní projekt UNESCO
V letošním roce bylo k podpoře z Mezinárodního geovědního programu UNESCO vybráno pouze pět projektů z celého světa. Ve velké konkurenci se prosadil společný projekt Univerzity Hradec Králové, Národního geoparku Barrandien, Geologického ústavu AV ČR a společnosti Open-IT cz, s.r.o.
Koncept geoparků vznikal odspoda, jako vyjádření touhy sdílet a zároveň chránit cenné přírodní dědictví Země. „Od roku 2015 ale získalo hnutí geoparků možnost využívat oficiální statut globálních geoparků UNESCO. Nejen že jde o prestižní záležitost, ale na zachování a propagaci geologického a dalšího přírodního i kulturního bohatství mohou dnes geoparky z celého světa lépe spolupracovat,“ uvádí Martina Pásková, členka Rady globálních geoparků UNESCO a docentka na Katedře rekreologie a cestovního ruchu Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové (FIM UHK).
V roce 2021 UNESCO vyhlásilo záměr podpořit vztah veřejnosti k udržitelnému rozvoji geologických zdrojů Země. „Na Katedře rekreologie a cestovního ruchu FIM UHK působí zkušení odborníci, kterým bylo téma blízké. Spolu s týmem od nás a s dalšími vědci i lidmi z praxe jsme navrhli nové způsoby, jak krásu a hodnotu přírodního i kulturního dědictví geoparků přibližovat běžným lidem,“ říká Luboš Gardoň, ředitel Národního geoparku Barrandien.
„Jsem moc ráda, že projekt podpořený organizací UNESCO, na jehož získání se Fakulta informatiky a managementu UHK podílela, byl tak úspěšný. Umístil se totiž mezi třemi nejlepšími. V mezinárodním měřítku velký úspěch. Zároveň to fakultě umožní podat novou žádost o mezinárodní projekt Horizont Evropa, který by nám přinesl nejen významnou zahraniční spolupráci, ale také napomohl k získání mezinárodního renomé univerzity a fakulty ve spojitosti s otázkami geoparků,“ říká proděkanka FIM UHK pro vědu a výzkum Hana Mohelská.
Projekt s názvem 4GEON je zaměřen na vzdělávání a interpretaci v geoparcích, jimiž jsou krom již zmíněného Barrandien, největšího geoparku v Česku, též geopark sopek Colca a Andagua z Peru, Ngorongoro Lengai z Tanzanie, Rio Coco z Nikaraguy a geopark ostrova Bohol z Filipín. „Půjde hodně i o propojování toho, co už po generace znají a sdílejí místní obyvatelé s tím, jak území vnímají lidé zvenku. Právě kulturní rozmanitost, nápaditost aktivit projektu a zahrnutí čtyř kontinentů hodnotitelé UNESCO vyzdvihli, když projekt zařadili mezi tři nejlepší na světě, s perspektivou podpory na pět let,“ uvádí Josef Zelenka, profesor na Katedře rekreologie a cestovního ruchu FIM UHK.
„To, že se projekt ubírá správným směrem, dokazují průběžné výsledky práce týmu už po prvních třech týdnech. Chystáme nový vzdělávací geoweb a naplno se rozjíždí spolupráce se zahraničními geoparky,“ dodává Radek Mikuláš, světově proslulý paleontolog v pozici vedoucího vědeckého pracovníka Geologického ústavu AV ČR.
Zdroj: Tisková zpráva FIM UHK