Spojení Královéhradeckého a Libereckého kraje na poli digitalizace
Dne 10.června se uskutečnila společná konference Libereckého a Královéhradeckého kraje s názvem LBC&HK DIGITAL. Byla to snad letos poslední akce, která se odehrála v on-line prostoru! Ačkoliv se řešila problematika IT, digitalizace a dalších věcí týkajících se jedniček a nul, vždycky je lepší se vidět osobně.
Hlavním tématem setkání, na které se připojilo přes 70 účastníků, byla digitalizace.
Akce byla zcela ideálním místem setkání pro všechny, kteří plánují ve své firmě pokročit v procesu její digitalizace. Na konferenci byla naservírována ochutnávka znalostí a služeb zaměřených na digitalizaci firem. Díky ní se dá ušetřit náklady, zvýšit produktivitu a především naskočit do vlaku technologických změn, který se řítí vstříc nové digitální éře.
Konference proběhla pod záštitou radního Libereckého kraje Jiřího Ulvra. Sebe a činnost svých organizací představil Petr Dobrovský za Agentura regionálního rozvoje Libereckého kraje, Ivo Říha viceprezident Národní klastrová organizace. Oba představili aktivity Libereckého kraje v oblasti digitalizace, především projekt evropského digitálního hubu DIH Northern and Eastern Bohemia, který v lednu 2021 uspěl v národní výzvě MPO a aktuálně se nachází ve fázi přípravy projektové dokumentace pro evropskou výzvu.
Náš kraj reprezentovala Jana Žaludová, vedoucí Oddělení inovací z Centra investic, rozvoje a inovací, která posluchačům představila široký záběr činností a služeb, které v Královéhradeckém kraji CIRI nabízí a poskytuje a osvětlila roli CIRI v projektu eDIH, který vznikl na základě společné deklarace 6 subjektů z obou dvou krajů.
Podstatou konference byla odborná témata.
Pokročilé digitální kompetence TUL (Pavel Satrapa, Technická univerzita v Liberci) - Služby Technické univerzity v Liberci, především Fakulty mechatroniky a hi-tech pracovišť zabývajících se pokročilými digitálními dovednostmi včetně Ústavu pro nanomateriály. Vše se zaměřením na využití ve firemní praxi.
Digitalizovat? Připravenost firmy ze širšího pohledu (Antonín Ferdan, Lipo.ink) – Zkušenosti s tím, jak začít a čeho se vyvarovat při digitalizaci firmy. Jedničky a nuly optikou Lipo.ink, good&bad practices při digitalizaci.
Audit kybernetické bezpečnosti firem (Jan Kozák, Axenta) - Citlivá data v bezpečí, klidný spánek majitelů a managementu firmy.
Penetrační testy digitální infrastruktury (Martin Pozděna, Auxilium Cyber Security) - Penetrační test je realistická simulace kybernetického útoku na firmu či její produkt. Jeho cílem je odhalit slabé články řetězu kybernetické bezpečnosti.
IoT: Internet věcí ve výrobě (Alan Fabík, Hardwario) - Společnosti HARDWARIO z Libereckého kraje. Její IoT zařízení umožňují neinvazivní monitoring efektivity výroby s okamžitou návratností.
Digitalizace: Řešení pro Průmysl 4.0 (Jaromír Ficek · VÚTS) - Služby Centra rozvoje strojírenského výzkumu VÚTS využitelné ve firemní praxi: strojové vidění a učení, 2D a 3D skenování, reverzní inženýrství, měření parametrů strojů a zařízení, výpočty, simulace, optimalizace, aditivní výrobní technologie 3D tisk, automatizace a robotizace výrobních procesů.
Digitalizační služby UHK (Tereza Otčenášková, Richard Cimler, Univerzita Hradec Králové) - Digitálními technologie, kterými UHK disponuje a které dokáží nabídnout firmám. IoT Internetu věcí, uměla inteligence, senzorika, datová věda, telemedicína a kybernetická bezpečnost.
Dotační podpora digitalizace firem (Lenka Frieserová, Agentura pro podnikání a inovace) - Aktuální a připravované možnosti dotační podpory v oblasti digitalizace podniků: aktuální program ICT a sdílené služby – Digitální podnik a další připravované programy pro období 2021 – 2027.