Královéhradecký a Pardubický kraj jednaly o spolupráci
V úterý 4. června se pod Kunětickou horou konalo historicky první společné jednání Rady pro výzkum, vývoj a inovace Královéhradeckého kraje (RVVI) a Krajské rady pro inovace Pardubického kraje (KRPI). Hlavním tématem setkání byla spolupráce obou krajů v oblasti biomedicíny.
Na úvod jednání oba kraje představily své dosavadní aktivity v rámci projektů Smart akcelerátor, které naplňují krajské strategie rozvoje výzkumu a inovací.
Královéhradecký kraj, prostřednictvím své organizace, Centra investic, rozvoje a inovací, klade důraz na aktivní development a podporu malých středních firem a výzkumných organizací, kterým nabízí nejen vzdělávání, mezioborovou spolupráci ale také finanční nástroje přispívající ke zvýšení konkurenceschopnosti a vyrovnání se s aktuálními trendy. Velký důraz je kladen také na podporu kariérového poradenství při výběru dalšího profesního směřování žáků základních a středních škol s důrazem na odborné vzdělávání v silných doménách specializace kraje. Také pedagogickým pracovníkům je věnována pozornost v oblasti vzdělávání v souladu s nejnovějšími trendy a společenskými výzvami. Na závěr byly představeny služby Welcome Office, které podporují zahraniční studenty a výzkumníky především na univerzitě.
Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje (RRAPK) prezentovala své strategické intervence zaměřené na podporu kyberbezpečnosti a digitalizace, a finanční nástroje v podobě inovačních a technologických voucherů. Ambiciózní vizí je vybudování Pardubického vývojového a inovačního centra (PARvic) v Pardubicích, což je další strategická iniciativa Pardubického kraje, rozvíjená Pardubickým podnikatelským inkubátorem (P-PINK). Aktivity P-PINK a vizi PARvic představil Jiří Janků, ředitel P-PINK. Cílem PARvic je stát se krajským generátorem výsledků vědecko-výzkumné a vývojové činnosti a inovací z akademického, podnikatelského a veřejného sektoru.
Významné bylo vystoupení doc. Vladimíra Velebného, majitele společnosti Contipro, lídra ve výrobě a výzkumu kyseliny hyaluronové, a doc. Karla Volence, majitele společnosti ELLA-CS, která se specializuje na vývoj a výrobu stentů pro trávicí trakt a dýchací cesty. Společně představili vizi Východočeského bioklastru, který by poskytoval své know-how, vědecko-výzkumné zázemí a genia loci zavedených laboratoří začínajícím firmám a subjektům hledajícím podporu v jakékoli fázi vědecko-výzkumného cyklu. Jakým směrem se tato vize klastru bude ubírat, ukáže čas, ale my zůstaneme v centru dění a budeme podporovat další kroky vedoucí ke spolupráci a rozvoji inovací v našich krajích.
Další potenciál pro rozvoj spolupráce obou krajů, představuje doména specializace nové textilní materiály, která je v současnosti intenzivně rozvíjena především v Královéhradeckém kraji, kde se potkávají na společných jednáních a konferencích významné textilní firmy a výzkumné organizace z celé republiky.